Sonm, Tüm işlem gücü ihtiyaçlarınız için merkezsiz bir SuperComputer Projesi

 

SONM Nedir ? SONM süper bilgisayar projesi, tüm işlem gücü ihtiyaçlarınız için merkezi  olmayan dünya çapında bir sis süper bilgisayarıdır.

Peki Sis süper bilgisayarı ne demek.? Fog Computing; akıllı cihazların ürettikleri veriyi merkezi bir sunucuya gönderip de işlenmesini sağlayan mimarinin aksine, önce yerel bir noktada analiz edilmesini ve ihtiyaç olunan kadarının merkezi sunuculara gönderilmesini öneren mimaridir.

Somn projesinin amaçları arasında bilimsel hesaplamalara ev sahipliği yapmak ve geleneksel olarak blok zinciri üzerinde yapılan kripto madencilik işlemlerini tamamen yeni bir konsepte taşımak yer alıyor.Somn projesi diğer standart cloud computing servislerinin aksine fog computing tabanlı bir altyapı sağlıyor bu altyapı sayesinde, dağıtılmış havuz içerisinde tüm iot cihazları sonm supercomputer projesine işlemci gücü sağlayabiliyor.Fog computing sisteminin bir diğer avantajı ise, diğer bulut computing sistemlerine göre daha uygun maliyetleri çözümler olmasıdır.


Bu alandaki lider servis sağlayıcılara baktığımızda (amazon. Google, azure) bu firmaların uyguladığı fahiş fiyat politikasından hepimizin şikayetçi olduğu yaygın olarak bilinen bir gerçek.Sonm projesinde işlemci gücü fog computing sistemiyle sağlanacağı için diğer bulut computing sistemlerden daha güvenilir ve önceden ödemeye gerek olmayan bir fiyat politikası izleniyor.

Sonm süpercomputer projesinin bir diğer avantajı ise tamamen merkezsiz olmasıdır. Bu bu alandaki en büyük yeniliklerden birisidir ve benzersiz bir projedir.Sonm supercomputer karma bir mimariye sahiptir dolayısıyla her türlü hesapla ve işlem ihtiyacı duyan görevleri rahatlıkla yerine getirebilir.Teknik açıdan sonm bittorrent altyapısına benzer bir sistemle çalışmaktadır.Sistem tamamen merkezsiz. Güvenilir ve şeffaf olmayı amaçlamaktadır. Hiçbir arka kapı veya kasıtlı bırakın kaçış kapıları gibi merkezsiz yapıya aykırı dezavatanlajları bulunmamaktadır.


Sonm supercomputer ile neler yapılabilir?

Sonm ile pow madenciliği yapılabilir binlerce kw tüketen asic cihazlarına alternatif
olarak sonm madencilik için sonm kullanabilirsiniz.Sonm eko sistemine oyun konsolları ve telefonlarda işlemci gücüne katkı sağlayabilecek noktaya gelecektir.

Sonm projesinin sunduğu akıllı kontrat altyapısı sayesinde madencilik işlemlerinizi programlayabileceksiniz ve en karlı madencilik için otomatik olarak seçim sağlayabileceksiniz.

Sonm madenciler için kullanım kolaylığı sağlıyor ve akıllı kontratlar sayesinde esnek ve tamamen programlanabilir bir altyapı sunuyor. Sonm’da madencilik yapmak için madencilik tecrübenizin olmasına gerek yok kurulumu ve kullanımı gayet kolay olacaktır. Sonm sistemi proxy, VPN veya TOR gibi anonimlik araçlarını desteklemekle birlikte, bir hacker rüyası araç takımı olarak kullanılamayacak şekilde tasarlanmıştır.


Sonm projesinin bir diğer kullanım alanı ise site hosting, sonm ağı üzerinde merkezi ağ ve bulut sistemlerine bağlı olmayan merkezsiz bir yapıda web sitelerinizi güvenli bir şekilde barındırabileceksiniz.


Oyun sunucu gibi kullanım amaçları içinde sonm uygun bir tercih olacaktır. Sonm teknolojisi mmo oyunları için gerekli sunucu altyapısını sağlamaya müsait bir sistemdir.


Yapay sinir ağları, son yıllarda gittikçe yaygınlaşan güçlü bir teknolojidir. Nöro-ağ Projeleri, konuşlandırılması, öğrenilmesi ve ayarlanması için muazzam bilgi işlem gücü gerektirir. SONM sistemi, sinir ağı uygulaması için maliyet etkin ve etkili bir çözüm sunar.


Sonm supercomtuper video render ve grafik oluşturma gibi işlemler içinde kullanılabilir. SONM ağı üzerinden çok sayıda bilgisayar cihazı arasında işlem gücü dağıtalarak çok hızlı bir şekilde (birkaç dakika içinde) gereksinim duyulan işlem gücüne sahip olabilirsiniz.


SONM supercomputer projesi, snm token kullanır – SONM (kısaltma: SNM).

Token kullanımı, projenin esnekliğini ve gelecek evrimleşmesini sağlama almak için oluşturulmuş çekirdek bir bileşendir.
Token’ler iki aşamada satışa sunulacaktır ön satış ve genel satış, SNM’nin toplam token miktarını satılan tokenler oluşturulacaktır satılmayan tokenler ise yakılacaktır crowdfunding periyodu boyunca oluşturulan tokenler maximum token miktarını belirleyecektir. SNM tokenleri, bilgisayar gücü alıcılarına ethereum akıllı kontrat tabanlı bir sistem kullanılarak tokenler ödemeler için kullanılacaktır.

Sonm supercomputer, Ethereum block zinciri üzerinden işlenecektir. Bu, Ethereum Cüzdün gibi mevcut çözümlerle kullanıcıların token’lerini kolayca ellerinde tutmalarını saklamalarını ve ethereum devasa eko sisteminin avantajlarından yararlanabilme imkanına sahip olacaklar

SONM projesinin token satış işlemi (Pre-ICO ve ICO) ve SNM token yaratılışı, Ethereum akıllı kontratlar ile yapılacaktır.
SONM projesinin gelişimine katlı sağlayan katılımcılar için belirlenen özel bir ethereum akıllı kontrat adresine ether gönderilerek, bu işlemle mevcut SNM/ETH oranından SNM üreteceklerdir.

Sonm Token Satışının Başlamasına Az Kaldı.

ICO detayları: 25.05.2017 tarihinde başlayıp 25.06.2017 tarihinde sona erecektir.

Maksimum 222 000 000 snm token olacaktır. Bounty ve pazarlama ve danışmanlar için 2 000 000 snm token ayrılmıştır. Sonm Geliştirici ekibine ayrılan tutar ise 22 200 000 snm. ICO süreci ethereum akıllı kontrat ile otomatik olarak yürütelecektir. ICO sona erdiğinde snm token oluşturma süreci kalıcı olarak kapatılacaktır ve güvenlik amacıyla snm tokenlerin transferi ico sonrası 1 ay boyunca kısıtlanacaktır. ICO sürecinde satılmayan tüm snm tokenler yakılacaktır.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *