LUNYR, Ethereum Tabanlı Merkezsiz Bir Bilgi Veritabanı

Lunar nedir?, ethereum blok zinciri tabanlı merkezsiz bir veritabanı diyebiliriz. Lunar ekibi bu proje ile en güvenilir ve doğru bilgileri blockchain sistemine entegre ederek dünyanın ilk blok zincir tabanlı ansiklopedisini oluşturmayı planlıyor. Proje planları arasında yapay zeka, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik gibi üst seviye ve diğer veritabanına ihtiyaç duyan yazılımlara merkezsiz bir veritabanı kaynağı sunmak isteniyor.

Lunar tokenleri nedir? Kısaltması LUN olan ve ethereum blok zincirinde oluşturulacak bir assets coin’dir. Lunyr platformuna reklam yerleştirmek için kullanılacaktır.

Lunyr(http://lunyr.com) vizyonlarına baktığımızda veritabanındaki bilgilerin doğruluğunu artırmak, içerik zenginliğini artırmak ve okuyucu kitlesini büyütmek için sistem üzerinde çalıştıklarını görüyoruz. Lunyr doğru ve güvenilir bilgiye en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde tamamen merkezsiz ve uygulama geliştiriciler için büyük bir bilgi kaynağını api olarak sunmayı amaçlıyor.

Lunyr’nin sunacağı api sayesinde uygulama geliştiriciler büyük ve doğru veriler içeren büyük bir veritabanına erişme imkanına sahip olacak bu imkanlar sayesinde yapay zeka, sanal gerçeklik vb devasa projelerin bilgi ihtiyacı önemli ölçüde karşılanmış olacak.

Proje örneklerinden bir diğeri ise sanal gerçeklik, bilim kurgu filmlerinden fırlamış olan bu teknolojinin günümüzde artık evlerimize kadar girmiş olduğunu görüyoruz.Kafamıza taktığımız bir başlık ile uzaya seyahat edebilmeyi gezegenleri gezebilmeyi su altında, buzullarda gezebilmeyi hayal edin. Tüm bu projelerin gereksinim duyduğu bilgi kaynağı ise veri tabanından çekilen bilgiler ile mümkün olmaktadır işte lunyr bu devasa projelere veritabanı kaynağı sağlamayı amaçlamaktadır.

Lun tokenleri projenin Pazar alanında Lunyr platformunun stratejik bir bileşeni, Lunyr tokenlerini “LUN” kullanarak platformda reklam yayınlamaya izin veren reklamcılık sistemidir . Lunyr platformu tasarımında, merkezsizleştirmede  ve vizyonunda benzersiz olmasına rağmen Wikipedia ilekarşılaştırılabilir.Wikipedianın bu haliyle bile başarılarına baktığımızda lunyr deki muhteşem potansiyeli görmemek elde değil.

Lunyr(http://lunyr.com) ICO 29 Martta başlayacak ve 26 Nisana kadar sürecektir. Halka arz süresi 4 hafta yani 28 gün olarak planlanmıştır. Her 1 ETH = 1 LUN olacak şekilde satışa sunulacaktır. Mininum hedef 50k ether olarak hedeflenmiştir. Halka arz edilmesi düşünülen rakam ise 1000000 LUN. Projenin ön satışında toplanması hedeflenen maksimim yatırım ise 550 000 eth’dir.

Lun dağıtımı. Toplam LUN miktarının %78’i halka arz sürecinde satılacaktır. Kurucular ve danışmanlar  için ayrılan token miktarı %15 olarak düşünülmüştür. Pazarlama ve promosyon için ayrılan tutar %5 ve bug ödülleri için ayrılan tutar ise %2’dir.


Toplanan fonların kullanım amaçları ve dağılımları.

  • Toplanan fonların %50 si ARGE için kullanılacaktır.
  • Satış ve Pazarlama için ayrılan tutar %13
  • Operasyon için ayrılan tutar %11,9
  • Yasal hazırlık ve sorumluluklar için ayrılan tutar %8,3
  • Ayrılması planlanan rezervler için %8,2
  • Dış kaynak kullanımları için %1,2

Halk’a Arzın Başlama Tarihi

Başlangıç, 29 MART 2017, Çarşamba – saat 16:00 UTC  / Bitiş, 26 Nisan 2017, Çarşamba – saat 16:00 UTC


Ayrıca lunyr ödül dağıtımlarınada katılabilirsiniz. Katılabileceğiniz ödül kampanyaları:Haber ödülleri, bitcointalk imza ve avatar ödülleri, Bitcointalk çeviri ve Yerel moderasyon ödülleri,Blog ödülleri ve twitter ödülleri,

 

Website: https://lunyr.com/

Whitepaper: https://github.com/Lunyr/Lunyr/blob/master/Lunyr_White_Paper_ENG.pdf

Github: https://github.com/lunyr

Twitter: https://twitter.com/LunyrInc

Slack: https://slack.lunyr.com/

Reddit: https://www.reddit.com/r/Lunyr/

Blog : https://medium.com/lunyr


Eth address for bounty:

0x2c78ffFb8f85eF1069A8144ef310116131B338B6

 

 

One thought on “LUNYR, Ethereum Tabanlı Merkezsiz Bir Bilgi Veritabanı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *